Ještě před pár lety byli lidé obývající kontejnerové domy častým terčem posměchu. V současnosti tyto příbytky zažívají dost velký boom a život v nich se stává inspirací pro další zájemce o neobvyklé formy bydlení. Navíc, s jejich postupnou expanzí přibývají možnosti, jak provedení takových příbytků přizpůsobit svému vkusu.
Bydlení v kontejnerovém domě
Navzdory expanzi se kontejnerové domy stále setkávají s množstvím rozporuplných reakcí. Problémem je zejména „strach z neznáma“, který vzbuzuje několik otazníky. Tím hlavním je, zda se dá v takovém domě řádně žít, zda je komfortní a zda nabízí požadovanou kvalitu. Splnění všech estetických, praktických a kvalitativních nároků samozřejmě závisí na vybraného domu a jeho provedení. Při dobrém návrhu projektu nabídne bydlení v kontejnerovém domě stejnou úroveň jako běžný rodinný dům s více plusy i minusy.
Jaké kontejnery se používají na realizaci?
Název kontejnerové domy není při těchto příbytcích náhodný. Na jejich realizaci se původně využívaly řádně nákladní lodní kontejnery vyřazeno z lodní dopravy. Jejich koupě a přeprava na místo, kde měl dům stát, ale zvyšovala náklady. Mínusem bylo i opotřebení použitých kontejnerů, což také nepomáhalo jejich větší expanzi. Ta přišla až s nápadem realizace domů formou modulů z nových ocelových konstrukcí, které imitují nákladné lodní kontejnery. To ihned zvýšilo kvalitu domů a majitelům otevřelo možnosti při návrhu jejich estetického i dispozičního řešení.
Jak probíhá výstavba kontejnerových domů?
- po výběru pozemku a přípravě projektu se začne s realizací ocelového skeletu
- současně s realizací skeletu v dílně se na pozemku připravují betonové základy
- konstrukční skelet ve tvaru kostky nebo kvádru se zhotovuje z ocelových profilů
- hotový skelet se natírá ochranným barevným nátěrem, případně je pozinkovaný
- kompletní ocelová konstrukce se následně opláští z vnější i vnitřní strany
- v dílně, kde vznikají jednotlivé moduly, se do nich rovnou zakomponují rozvody
- připravené moduly se přepraví na místo výstavby, kde se jeřábem spojí do celku
- při některých projektech se moduly zvenku opláští v dílně, u jiných na místě realizace
- spojené moduly se utěsní pomocí oken a dveří, na závěr se ještě mohou tepelně zaizolovat
Výhody kontejnerových domů:
Nižší cena – Ve srovnání s zděným domem mohou být náklady nižší io pár tisíc eur. Jednodušší modulové domy s výměrou 2-pokojového bytu se dají zrealizovat i za 30 000 €. Plusem jsou i nižší nároky na pozemek, což může rovněž ušetřit nějaké peníze.
Rychlá realizace – Výstavba probíhající zhotovením prefabrikovaných modulů a jejich následným spojováním do jednoho celku na místě výstavby výrazně urychluje realizaci. Ta může být hotová za 4 až 6 týdnů v závislosti na typu domu a jeho velikosti.
Ekologické bydlení – Už samotná realizace, při níž se nepřinese množství odpadu, je dost šetrná. Navíc kontejner je po letech možné recyklovat. Plusem je i využití dřeva a jiných přírodních materiálů při zařizování interiéru. Kombinace ocelových konstrukcí a přírodních prvků v interiéru dělá z kontejnerových domů vhodné bydlení pro alergiky.
Nevýhody kontejnerových domů:
Design – Kontejnerové domy nabízejí několik možnosti provedení, ale po designové stránce tahají za kratší konec. Na rozdíl od klasických domů jsou známé menší variabilitou tvarů příbytku. Omezení v tomto směru způsobují samotné modulové konstrukce. V interiéru je však prostor na originální designové řešení otevřený.

Koroze – Domy se dají upravit tak, aby byl jejich povrch chráněn, ale zcela odolný vůči korozi nebude. Problémy zvyknou nastávat zejména v případě nekvalitní nebo špatně aplikované izolace. Při realizaci se doporučuje vsadit na izolaci z vnější i vnitřní strany, což bude mít význam iz hlediska komfortu a spotřeby tepla během topné sezóny.
Stavební povolení – Navzdory jednoduššímu způsobu realizace je i při těchto příbytcích nutné stavební povolení. Po ukončení výstavby musí rovněž proběhnout i řádná kolaudace. Výjimkou jsou pouze tzv. mobilheimy, které slouží jako přenosné mobilní kontejnerové domky převážené kamiony nebo v přívěsech.
Životnost kontejnerových domů
Kontejnerové domy sice nejsou až tak odolné jako zděné domy, ale jejich životnost může dosáhnout desítky let. Dobře navržený projekt a vnější úprava konstrukcí se postará o to, aby takový příbytek vydržel alespoň 60 až 80 let. Předpokládaná délka životnosti závisí na konkrétním domu, jeho parametrů a konstrukčního provedení. Klíčová je také lokalita, zasazení objektu do terénu a vnější podmínky jako větrnost, intenzita mrazů či srážky, které prověří odolnost a trvanlivost takových domů.